Kinetická fasáda



Author:

Categories: Blog | PN3+DC3

Tagged with: | | | |


Záměr

Hlavní myšlenkou práce bylo vytvoření nástroje, který umožní snadné a rychlé vytvoření kinetické fasády a nabídne její přizpůsobení na míru. Skript by měl být tedy snadný k použití a měl by disponovat přehlednými ovládacími prvky.

Skript ke stažení níže:

Reference

Skript:

Verze 1 – seznámení se

Hrubá verze skriptu, vpodstatě funkční, disponuje ovládacím panelem a možností zapojení roviny, na které kinetickou fasádu chci. Problém verze nastává při práci s prohnutým povrchem, neboť skript umí pracovat jen v rovině. Navíc skript plochu sám nedělí na panely, do roviny plochy vytváří manuálně nastavený počet trojúhelníkových polí.

Finální verze skriptu

Ve finálním řešení uplatňuji plugin LunchBox od Nathana Millera. Díky kterému jsem schopný lehce dělit různorodé plochy na trojúhelníkové panely.

Práce se skriptem

  1. Nejdříve je potřeba propojit skript s daným povrchem, na kterém chceme fasádu realizovat.
  2. Poté ji nastavíme dle potřeby – velikost polí je ovlivněna jejich počtem, v závislosti na geometrii povrchu upravíme slider poměru stran pole (povrchy různých geometrických vlastností mají tendence pole deformovat, problém se tímto způsobem ve většině případů lehce vyřeší), barvu a zaoblení rohů lamel nastavíme dle vkusu. Pokud se fasáda generuje na opačné straně než ji chceme, dvakrát klikneme na tlačítko flip.
  3. Úhel otevření lamel polí lze ovládat dvěma způsoby – manuálně a v závislosti na polohu Slunce. Manuálně nastavujeme jeden úhel pro všechna pole. Při použití možnosti podle Slunce jsou jednotlivá pole otevřena v závislosti na jejich vystavení Slunci – čím více jsou Slunci vystavena, tím více se zavřou (Slunce je jen velmi přibližně simulováno, nastavíme dráhu a pozici).

Pole otevřena v závislosti na poloze Slunce

Závěr a sebereflexe

S výsledkem práce jsem relativně spokojen, velký limit a zároveň potenciál pro budoucí vylepšení skriptu vnímám v práci s povrchem. Snaha byla povrch dělit na identické panely, to se ale u mnoha postupů jeví být náročné a především u povrchů, které jsou nepravidelné, v podstatě nemožné. Způsob řešení problému by mohl spočívat ve skriptu, který by povrch v určité přibližnosti přemodeloval – vytvořil by jeho blízkou kopii složenou z tzv. Lobel frames. Toto řešení se mi ale nepovedlo rozklíčovat.

Také bych chtěl zmínit a poděkovat Nathanu Millerovi za plugin LunchBox, díky kterému jsem byl schopen lehce dělit povrch na panely, což mi velmi usnadnilo a urychlilo tvůrčí proces.

Plugin je ke stažení zde: https://www.food4rhino.com/en/app/lunchbox